Új könyvek iskolásoknak – 2021. május
A kicsiknek és ovisoknak szóló könyvek után íme néhány újdonság az iskolás korosztálynak. Válogatásunkban a kezdő olvasóknak, a kiskamasz korosztálynak és a nagyobbaknak találtok izgalmas regényeket és vicces történeteket. Remek ajándék lehet a közelgő gyereknapra, a tanév végére vagy már a nyári szünetre. Új könyvek iskolásoknak!
Mészöly Ágnes: Levendula és a varázsmacska – Most én olvasok! 0. (Pagony)
A Pagony legkiválóbb szerzői öt-öt könyvet írnak különböző nehézségi szinteken, melyek közül a bevezető szint a NAGYBETŰS kötet. A történetek lazán összefüggnek egymással, de természetesen önállóan is olvashatók. NAGYBETŰS SZINT: csupa nyomtatott nagybetű, oldalanként 2-5 sor, rövid, könnyen kiolvasható mondatok, egyszerű, könnyen követhető történet 5-8 éveseknek ajánlott.
Kiss Judit Ágnes: Kincs a roncson – Most én olvasok! 1. (Pagony)
Pandara és Felderen, a két kalózgyerek titokzatos hajóroncsra bukkan a tenger fenekén. Lent a mélyben sötét van, a zár pedig nem enged: a kalózkésre meg a víz alatti lámpára is szükség lesz! A kitartás jutalma egy kincsesláda: vajon miféle kincset rejt? 6-10 éveseknek ajánlott.
Vibók Ildi: A szuperlétra – Mire jó a DNS? (Pagony)
Az öröklődés és a gének nyomába indul Emma és Doki – és persze megint egy csomó érdekes alakkal találkoznak, akik mind-mind Emmában laknak, és végzik a munkájukat: lemásolják a géneket, rohannak a fehérjegyárba dolgozni, vagy éppen megszerelik, ha elromlik valami. Sőt, van köztük igazi nyomozó is, akinek a segítségével akár bűnügyeket is fel lehet deríteni! Vibók Ildi mindenre kiterjedő, mégis könnyen befogadható, mesés magyarázatait Mayer Tamás rajzai teszik még érthetőbbé. Már az előző kötetet (A szupercsapat – Mire jó az oltás?) is nagyon szerettük. 5-10 éveseknek ajánlott.
Marc-Uwe Kling: A nap, amikor a nagypapa tönkretette a vízforralót (Scolar Kiadó)
A Nagymama és a Nagypapa látogatóba érkezik, hogy vigyázzon az unokákra. De Tifani, Max és Lujza tudják, hogy valójában nekik kell szemmel tartaniuk a nagyszüleiket. Ennek ellenére óriási hibát követnek el: egy pillanatra egyedül hagyják a Nagypapát a konyhában. És a Nagypapa ráteszi a vízforralót a rezsóra, amitől fullasztó szag és irdatlan füst keletkezik…A katasztrófába torkolló nap mégis csodás véget ér. Kiderül, hogy mindenki csinált már valami csacsiságot. Még Anya és Apa is. 7-10 éveseknek ajánlott.
Mike Barfield: Ilyen az élet! – Nyomozás környezetünk élőlényei után (Scolar Kiadó)
Az élőlényeket rendszerező kötet kicsiknek és nagyoknak is érdekes és szórakoztató olvasmány, egyben remek kiegészítője az általános iskolai tananyagnak. Sorra veszi a nagy állatcsoportokat, és ismerteti főbb jellemzőiket, továbbá bemutatja, milyen életjelenségek figyelhetők meg az élőlényeken, hogyan keletkezhetett az élet a Földön, milyen sejtek építik fel az élőlényeket. Látványos, ugyanakkor otthon is elvégezhető pofonegyszerű kísérleteket is tartalmaz. Az állatvilág felfedezésének történetét vicces képregények formájában ismerteti. 7-10 éveseknek ajánlott.
Katherine Rundell: A Hudson kastély kincse (Manó Könyvek)
Vita alig várja, hogy találkozzon a nagypapájával New Yorkban. Ám amikor meglátja a megtört öregembert, rögtön tudja, hogy komoly feladat vár rá. Vissza kell szereznie nagypapa otthonát, a titokzatos Hudson kastélyt, amit egy hírhedt szélhámos, bizonyos Sorrotore elvett tőle. Egy ügyes zsebtolvaj lány és két különleges adottságokkal rendelkező fiú segítségével nekivág, hogy megvalósítsa korántsem veszélytelen tervét. Katherine Rundell regénye tele van lélegzetelállító akciókkal, izgalmas kalandokkal és persze szívvel meg lélekkel, hiszen főhőseit, akárcsak korábbi történetében, a Sophie és a tetőjárókban, most is a szeretet vezérli. 7-10 éveseknek ajánlott.
Balázs Ágnes: Lufi és a zűrös vakáció (Móra Kiadó)
A számos kiadást megélt, nagy sikernek örvendő Lufi-sorozat Metzing Eszter vagány illusztrációival most visszatért. A sorozat második része csak úgy zsizseg az izgalmaktól. Lufi a nyári vakációja alatt ugyanis vándortáborba megy. A vadóc kisiskolással együtt izgulhatjuk végig a bakonyi túrázásokat, a számháborút és a kincsvadászatot. 9 éves kortól.
Mennyek és Pokol – Színpadi mesék, történetek kicsiknek és nagyoknak (Móra Kiadó)
A kortárs ifjúsági lengyel drámairodalom legjavát tartja kezében az olvasó. A művek többségének középpontjában az ember, a kicsiny egzisztencia, a gyermek kiszolgáltatottsága és magánya áll, illetve e magány egyéni és közösségi feldolgozhatóságának lehetősége. Vagyis a kiútkeresés. A szerzők különféle nyelvi eszközökkel ugyan, de mind a közösség, a támogató környezet szerepének jelentőségét hangsúlyozzák, ebben látják, remélik a feloldozást. 9 éves kortól.
Franz Cornelia: Hogyan mentettem meg Einstein életét? (Pagony)
Emily hajókirándulást kap a születésnapjára, és a Queen Mary 2 fedélzetén New Yorkba tart, amikor egyszer csak egy másik hajón találja magát – 1913-ban! Összeismerkedik Lorenzóval és Malikkal, akikkel pontosan ugyanez történt. A három gyerek sorsa összefonódik, amikor összefognak, hogy megakadályozzák az elkerülhetetlennek tűnő, végzetes tűzesetet a hajón, de itt még nincs vége a történetnek: hogyan fognak visszajutni a jelenbe? Ha van valaki, aki segíthet nekik, az Albert Einstein. 9-12 éveseknek ajánlott.
Berg Judit: A keresők (Ecovit Kiadó)
Az őrzők 2020-ban Az év ifjúsági regénye diákzsűrijének díját nyerte el. A folytatása Berg Judit legújabb kalandos krimije: A keresők, amelyben a történelem, a régészet és a közelmúlt valós eseményei fordulatos bűnügyi történetté fonódnak össze. A gimnazistákat mind sebesebben sodorják magukkal az események, miközben az olvasóval együtt betekintést nyernek a 4. századi Pannónia életébe, a Seuso-kincs történetébe, sőt még talányos dél-amerikai legendákba is. 12-16 éveseknek,
Nina Chapman: Az első igazi nyár (Manó Könyvek)
Ez a szívvel és humorral megírt történet egy 12 éves lány története. Egy lányé, aki változásra vágyik. Új barátokra, nagyobb cicikre… egy igazi újrakezdésre. Már csak egy nyár, és elkezdi a gimit. A vakáció elején semmit sem szeretne jobban, csak hogy az első becsengetésig csodálatos átalakuláson menjen keresztül, hogy tiszta lappal indulhasson. Úgy érzi, akkor talán végre-valahára elfelejthetné mindazt, ami történt vele. Azt, hogy elveszítette az anyukáját, hogy összeveszett a barátnőjével, és azt az érzést, hogy hatodikban egy rakás szerencsétlenség lett belőle, amikor minden darabokra hullott körülötte. 14 éves kortól ajánlott.
Shakespeare – Jeli – Gimesi: Regényes Shakespeare – Makrancos Kata, Rómeó és Júlia (Tilos az Á)
A regényes Shakespeare-átiratok megőrzik az eredeti cselekményt, az eredeti helyszíneket, de megközelíthetőbb formába öntik a történeteket: így a kamasz olvasó közelebb kerülhet a szereplők belső világához, vívódásaihoz, és könnyen azonosulhat velük. Hiszen Shakespeare darabjai ma is érvényesen szólnak a kamaszokhoz – szereplői is sokszor szinte gyerekek, és dilemmáik ugyanúgy foglalkoztatják a mai olvasókat, mint a régieket. 14-18 éveseknek ajánlott.
Nézzétek meg iskolásoknak szóló, tavasszal megjelent 25 kedvencünket is, bőven lehet válogatni belőle akár a Gyereknapra is!
Itt olvashatjátok kicsiknek és ovisoknak szóló válogatásunkat! További jó ötleteket Könyv rovatunkban is találtok!
Ha szeretnétek a legjobb programokat és új ajánlóinkat, válogatásainkat hetente egyszer hírlevélben is megkapni, itt tudtok feliratkozni.