Ahova gyerekekkel is érdemes lesz többször visszatérni – megnyílt a Néprajzi Múzeum új, állandó kiállítása

Néprajzi Múzeum – Állandó kiállítás (Fotó: Minimatiné)

Néprajzi Múzeum – Állandó kiállítás (Fotó: Minimatiné)

Október 10-én megnyitott a Néprajzi Múzeum új, minden eddiginél nagyobb és átfogóbb gyűjteményi állandó kiállítása, amelyet mi is bejártunk. Biztos, hogy még sokszor visszatérünk majd, hiszen a 3000 négyzetméteres kiállítótérben csaknem 3600 műtárggyal, mintegy 1000 történettel és számos különleges tárggyal és témafelvetéssel találkozhatunk.

3000 négyzetméter, 3600 tárgy

Fotó: Liget Budapest / Mohai Balázs

Nem kell a mennyiségtől megijedni, bár a kiállítás vizuálisan és az információkat tekintve igen tömény. Az a típusú helyszín, ahova érdemes többször visszatérni, és apránként befogadni az élményt és felfedezni a tereket. Gyerekekkel is túl nagy falat lenne, inkább próbáljunk néhány műtárgyat kiemelni. A kiállítás mind a 8 tematikus egysége egy külön univerzum, amely magában és természetesen a többi témával összekapcsolva is rendkívül izgalmas.

 

Fotó: Minimatiné

Az előkészületek már 10 évvel ezelőtt, a Kossuth téri épületben elkezdődtek, de most háromszor nagyobb területen, számos újdonsággal és látogatói
élményt fokozó szolgáltatással várják a látogatókat. 3600 műtárgy kerül bemutatásra, ami még mindig elenyésző, hiszen a múzeum 232 ezer néprajzi tárgyat, egyedülálló fényképfelvételt, kéziratokat, fotókat, népzenei és filmfelvételeket is őriz. A magyar népi kultúra felbecsülhetetlen értékű tárgyi emlékein kívül itt található a térség legnagyobb, távoli kontinensek népeinek kultúráját reprezentáló etnográfiai anyaga, amely a 17. századtól napjainkig mutatja be a mindennapi élet, az emberi lét, a közösségi kapcsolatok különböző megnyilvánulási formáit.

 

Fotó: Minimatiné

Nemcsak a gyűjteménybe került műtárgyak életét ismerhetjük meg, hanem a szakemberek terepmunkájába, a múzeum történetébe is bepillantást nyerhetünk. A busójárás tárgyi rétegei, a matyó kötények, székely öltözékek, óceániai halotti maszkok vagy az al-dunai halászat eszközei mellett számos téma szembesít az örökségünkhöz fűződő bonyolult kapcsolattal.

 

Rengeteg izgalmas és gondolatébresztő történet – régi tárgyaktól a mai gyűjtésekig

Fotó: Liget Budapest / Mohai Balázs

Fotó: Liget Budapest / Mohai Balázs

Menyasszonyi ládák 18. századig visszanyúló históriáin keresztül családok generációkon átívelő sorsa elevenedik meg, rácsodálkozhatunk, hogyan talált egymásra a múzeumban a hanti sámán halotti emlékfigurája és a sámán több mint 100 évvel később élő rokona, vagy bámulatos szépségű tárgyak között barangolva elgondolkodhatunk azon, mi a következménye, ha műalkotásként tekintünk a néprajzi tárgyakra és megfosztjuk őket eredeti funkciójuktól. A  látogatók olyan ősi tárgyakkal és krimibe illő történetükkel találkozhatnak, mint az a 170 kg-os maja uralkodó sztélé, amelyet 731-ben készítettek, az 1930-as években felfedeztek, az 1960-as években elloptak, megcsonkítottak és egy hivatalos műtárgycsere révén hoztak Budapestre. Meghallgathatjuk egy alumínium kukta évtizedeken átívelő családi történetét, de a vitrinekben találunk gördeszkát és deszkás cipőt vagy éppen PEZ-cukorkatartót. A kiállítás néhol egy néprajzi múzeum határait feszegeti, amely rendkívül izgalmas vállalkozás, illetve a múzeumi leltárba való bekerülés folyamatát is elénk tárja. Azokat a hanti és manysi tárgyakat is láthatjuk, amelyeket Reguly Antal az 1840-es években gyűjtött. A sokáig a Nemzeti Múzeumban kallódó anyagot a Néprajzi Múzeum első vezetője, Xántus János leltározta be 1872-ben, akinek gyűjtései – például az első leltári számot viselő japán lampion – is láthatóak lesznek a kiállításon. A tárlat legfrissebb műtárgya pedig az a matyó kötény, amelyet másfél hónapon keresztül kifejezetten a kiállításhoz készítettek a Matyó Népművészeti Egyesület hímzőasszonyai.

 

Fotó: Minimatiné

Fotó: Minimatiné

Gyerekbarát Múzeum

Barka cica és Buga kutya állandó szereplői a gyűjteményi kiállításnak. A kisgyerekek a két állatfigura történetein keresztül ismerhetik meg a legérdekesebb helyszíneket. Számos érdekes felfedezés és mókás helyzet vár a kisebb látogatókra, miközben szinte észrevétlenül ismerkedhetnek meg különleges mesterművekkel, izgalmas tárgyakkal. Barka és Buga főszereplői lesznek a rendszeresen visszatérő, hétvégi családi foglalkozásoknak, de kiállítási kalandjaikat végigkövethetjük a múzeum családi kiállítás kalauzában is.

Néprajzi Múzeum

Fotó: Incze László/Néprajzi Múzeum

A Méta térben továbbra is megpihenhetünk és játszhatunk egyet (kiállítási belépőkkel szabadon látogatható, de külön belépőt is vásárolhatunk csak ide), illetve folytatódnak a közkedvelt, családoknak szóló programsorozatok is. A hétvégi Méta Matinék főként jeles napokhoz kapcsolódnak majd, illetve ismét lehet majd éjszakázni a múzeumban, vagyis egy izgalmas ottalvós program keretében megismerkedni a kiállításokkal. Minden korosztály számára múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartanak egészen óvodás kortól a középiskolásokig. Az épületben kávézó és napi menüt is kínáló étterem, családi mosdó is található.

 

Időszaki kiállítások

Fotó: Incze László/Néprajzi Múzeum

Fotó: Incze László/Néprajzi Múzeum

A jelenleg futó, két időszaki kiállítás miatt is érdemes visszatérni. Kik is igazából a székelyek? Mit tudunk Székelyföldről? Milyen elképzeléseink, hiedelmeink vannak a székelyekről? Mi ebből a valóság? Hogyan látják a Székelyföldön élők magukat? A Néprajzi Múzeum Székelyek – Örökség-mintázatok című időszaki kiállítása, mely a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál részeként valósult meg, 2024. október 15. – 2025. augusztus 31. között Magyarországon eddig be nem mutatott, székelyföldi múzeumok által őrzött több mint 300 tárgyon keresztül, 5 székelyföldi kurátor rendezésében keres válaszokat a kérdésekre, a látogatóknak nem mindennapi múzeumi élményt teremtve. Hét nagy témakör, 77 történet, 14 dokumentumfilm, 100 fotó, 10 múzeum gondoskodik arról, hogy Budapesten bárki elmélyedhessen Székelyföld múltjában és jelenében.

 

Fotó: Incze László/Néprajzi Múzeum

Fotó: Incze László/Néprajzi Múzeum

A Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei című, a messzi Kínából származó, Liechtensteint, Párizst és Hong Kongott is bejárt kiállítás jelenlegi állomása a budapesti Néprajzi Múzeum, ahol 2024. október 16-tól 2025. január 19-ig lesz megtekinthető. A páratlan tárlat mintegy 90 műtárgyat jelenít meg a Kínai Nemzeti Múzeum gyűjteményéből az ókortól a modern időkig. Ennek köszönhetően a Városligetben járó közönség mélységében is megismerheti a kínai étkezési szokások évezredeket átívelő hagyományait, gazdagságát, varázsát és sokszínűségét. A látogatók betekintést nyerhetnek egy olyan kultúrába, ahol az ételek és italok elkészítése nemcsak evést és ivást jelentett, hanem – többek között – spirituális erővel is bírt.

Őszi fesztivállal ünnepelnek

A Néprajzi Múzeum új  kiállítása az intézmény 152 éves fennállásának 5. állandó tárlata. Ez az esemény mérföldkő a múzeum történetében, ezért szeretnék, hogy ennek a jeles alkalomnak a látogatók is részesei legyenek. Háromnapos fesztiválra invitálják a közönséget. Speciális tárlatvezetésekkel, zenei produkciókkal, a kiállítás tárgyai ihlette kézműves-foglalkozásokkal, könyvbemutatóhoz kapcsolódó beszélgetésekkel, családi- és gyermekprogramokkal várják a látogatókat október 15-e és 17-e között. Részletek itt.

 

A múzeum után gyerekekkel érdemes felkeresni a közelben található Nagyjátszóteret vagy a megújult KRESZ-parkot is.

Programokat az őszi szünetre és Halloweenre is találtok a Minimatinén!

A Minimatiné már 10 éve segít abban, hogy mindenki megtalálja a legjobb programokat a család kisebb és nagyobb tagjai számára. Ahogy ti, mi is szeretjük az újdonságokat, jó programokat, a kirándulás ajánlókat, a jó könyveket, de a minőségi tartalom gyártásához nekünk is pénzre van szükségünk. Támogassátok fennmaradásunkat, hogy mi is támogathassunk benneteket a minőségi idő eltöltésében! Heti rendszerességgel megjelenő hírlevelünkre is érdemes feliratkozni itt! Köszönjük!