15 budapesti kiállítás tavaszra

LISTEN. – ZENEI UTAZÁS A VILÁG KÖRÜL (Fotó: Rákossy Péter)

A budapesti tavasz számos izgalmas klasszikus és kortárs kiállítással vár bennünket városszerte, ahol a magyar animáció, a fotóművészet, a szecesszió, különleges zenei hagyományok és ékszerek is helyet kapnak. 15 kiállítás tavaszra.

LISTEN. – Zenei utazás a világ körül a Magyar Zene Házában

Hogyan mutatnád be a Földet és az embereket valakinek, aki még sosem járt itt? Mit helyeznél el egy időkapszulában, amit majd 1000 év múlva nyitnak ki az itt élők?  A Magyar Zene Háza LISTEN. című időszaki kiállítása ezekre a kérdésekre keresi a választ, miközben egy egészen elképesztő zenei utazásra hívja a látogatókat, hogy fedezzék fel bolygónk élő, különleges zenei hagyományait Georgiától Belizén át Krétáig, Patagóniától Izlandon át Indiáig és messze tovább.

 

Tengerre magyar! és A látható láthatatlan a Természettudományi Múzeumban

Berentés Ágnes 2022-ben nyerte el a japán FUJIFILM GFX Challenge Grant Program egyik regionális ösztöndíját, ennek a programnak a keretében sok bányabeli és barlangi fotót készített ibolyántúli fényben. Fotóiból egy egészen különleges hangulatú időszaki kiállítás nyílt A látható láthatatlan címmel. szintén új időszaki kiállítás a Tengerre magyar!, amely a magyar tengerészetet a középkori kezdetektől egészen 2004-ig mutatja be. A magyar tengerészet történetei mellett egy hajót megidéző installáció révén a gyermekes családok interaktív eszközökkel is átélhetik az egykori magyar tengerhajózás legszebb pillanatait és sikereit. Így a gyerekek egy képernyő előtt azt is kipróbálhatják, hogy vajon milyen lehetett áttörni az 1917-es otrantói tengeri zárat.

 

Székelyek, citerák és Herman Ottó a Néprajzi Múzeumban

Székelyek

Fotó: Incze László/Néprajzi Múzeum

A szuper állandó kiállítás mellett érdemes az időszaki kiállításokat is bejárni a múzeumban. A remek Székelyek kiállítás mellett, amelyet már ajánlottunk nektek, hiszen hazánkban eddig be nem mutatott, székelyföldi múzeumok által őrzött több mint 300 tárgyon keresztül, 5 székelyföldi kurátor rendezésében nem mindennapi múzeumi élményt nyújt. Érdemes Hermann Ottóról, illetve a Vigan zengjetek, citerák! kiállítást is megnézni.

 

Munkácsy Mihály, Agnes Denes, MS mester és kora a Szépművészetiben

Agnes Denes kiállítás

Agnes Denes kiállítás

Április 21-éig, vagyis húsvéthétfőig  meghosszabbították a Munkácsy Mihály kiállítást a Szépművészeti Múzeumban, amely születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállítás több mint száz műalkotással, archív fotókkal, dokumentumokkal és kultusztárgyakkal segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét. A 3. emeleten is érdemes megnézni Agnes Denes kiállítását, illetve április 9-étől látható az MS mester és kora.

 

Peter Lindbergh kiállítás és Vízió, gesztus, kísérlet – 111 éves a magyar animációs művészet a Műcsarnokban

Magyarországon első alkalommal láthatók a legendás német divatfotográfus Peter Lindbergh (1944-2019) ikonikus alkotásai. Peter Lindbergh az 1980-as évek óta a divatfotó egyik legtöbbet emlegetett képviselője: A fotográfiában úttörőként, minimalista eszközökkel az időtlen karaktert kívánta megragadni, egyéni stílusával újraértelmezte a szépség fogalmát. Érdemes megnézni még a Vízió, gesztus, kísérlet… című kiállítást is, amely kifejezetten a szerzői animációs filmművészetre fókuszál, amely terület erős és meghatározó a magyar animációtörténet egészében, ugyanakkor a legkevésbé ismert a nagyközönség előtt. Még kevésbé ismertek azok a határművészeti alkotások, amelyek nehezen kategorizálhatók, s amelyek optimális megjelenítési „felületeit” is nehéz meghatározni. Válogatásuk a magyarországi autonóm animációs törekvésekre fókuszál, s a Magyarországon készült alkotásokra, három megközelítést érvényesítve a Műcsarnok három központi termében.

 

Ez már (művészet)történet. a Ludwig Múzeumban

A GYIK múzeumpedagógiai módszertani kiállítással párhuzamosan a harmadik emeleti kiállítótér hátsó teremsorában, mintegy 400 m2-en látható az Ez már (művészet)történet. című kiállítás, amely a múzeum legismertebb műtárgyaiból, melyek a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig adnak művészettörténeti áttekintést Peter és Irene Ludwig gyűjteményéről. Láthatók többek között Pablo Picasso festményei, az amerikai és európai pop art legnevesebb képviselői, a fotó- és hiperrealizmus kiemelkedő képviselői, továbbá egy válogatás a nyolcvanas évek „új vad” festészetéből és szobrászatából.

 

Szecessziós plakátok és természet- és tájrekonstrukciók a Magyar Nemzeti Galériában

Az élet művészete. Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon (1895–1914) c. kiállítás a magyar plakátművészet első aranykorát mutatja be, amely a 19. és 20. század fordulóján a szecessziós stílus jegyében bontakozott ki. A tárlaton mintegy 120 plakát szerepel, olyan művészektől, mint Rippl-Rónai József, Vaszary János vagy Ferenczy Károly, illetve a neves festők mellett feltűnnek a plakátra szakosodott művészek is, mint Faragó Géza, Biró Mihály, Helbing Ferenc, Tuszkay Márton. A 2. emeleten található Élőhely. Természet- és tájkonstrukciók c. kiállítás festmények, grafikai és fotósorozatok, szobrok, fotódokumentációk és videók segítségével, 60 műtárgyat bemutatva kísérli meg áttekinteni a természethez kötődő látásmódokat, viszonyulásokat a művészetben a 19. század második felétől a jelenig. A tárlat az ökológiai válság problémakörét egy tágabb kontextusba helyezve keres választ arra a kérdésre, hogy hogyan lehetséges újradefiniálni a természet és a kultúra viszonyát az előző századok természet- és tájfelfogása és a jelen ökológiai szemlélete, illetve a természet és a városi kultúra komplex viszonyának tükrében.

 

Ragyogj! – Ékszerek ideje – Magyar Nemzeti Múzeum

A Ragyogj! – Ékszerek ideje címmel új időszakos kiállítás korszakokon átívelve mutatja be, hogy az ékszerek azon túl, hogy kiemelkedő esztétikai értéket képviselnek, milyen mélyebb jelentéseket hordoznak. Az ékszerek esszenciájához mindenki könnyen kapcsolódhat. Az ékszereket nemcsak az értékes anyag, a gondos kialakítás, hanem a szellemi érték, a mögöttes tartalom és a személyes kötődések teszik időtlenné, mégis millió módon egyedivé és megismételhetetlenné. Legyenek akár a test, akár a viselet ékei, az ékszerek sosem magukban léteznek, hanem egy társadalmi kontextuson belül, egyedül ezen keresztül értelmezhetőek teljességükben. Április 16-ig látható.

+1

Budapesti FotóFesztivál május 11-ig

Peter Lindbergh kiállítás

Peter Lindbergh kiállítás

A Budapest FotóFesztivál, a nagyközönség számára nyitott kiállítás sorozat keretében mutatja be a kortárs és a klasszikus magyar és nemzetközi fotográfia értékeit. A 2025-ben a kilencedik éve megrendezett Fesztivál ismét izgalmas nemzetközi sztárkiállítással, kortárs hazai körképpel, a fővárosi múzeumok és galériák, valamint a nemzetközi kultúrintézetek fotókiállításaival várja a látogatókat.

A Minimatiné már 10 éve segít abban, hogy mindenki megtalálja a legjobb programokat a család kisebb és nagyobb tagjai számára. Ahogy ti, mi is szeretjük az újdonságokat, jó programokat, a kirándulás ajánlókat, a jó könyveket, de a minőségi tartalom gyártásához nekünk is pénzre van szükségünk. Támogassátok fennmaradásunkat, hogy mi is támogathassunk benneteket a minőségi idő eltöltésében! Heti rendszerességgel megjelenő hírlevelünkre is érdemes feliratkozni itt! Köszönjük!