15 éves a Kerekítő – J. Kovács Judit alapítóval beszélgettünk közösségről, kezdetekről és a jövőről
A Kerekítő 15. születésnapja kapcsán beszélgettünk J. Kovács Judit alapítóval. Mi minden történt azóta és idén a Kerekítő háza táján? Miért ennyire fontosak a gyerekek, sőt a felnőttek számára is az ölbeli játékok? Hányféle foglalkozás van? Hol nyílt meg a Kerekítő Mondóka Tanya? Illetve az egyik legújabb Kerekítő könyvet is megnyerhetitek a Móra Kiadó jóvoltából, ha velünk játszotok. (x)
Minimatiné: Pont 5 évvel ezelőtt beszélgettünk a Kerekítőről a 10. jubileum kapcsán és most újabb mérföldkőhöz érkeztetek. Melyek számodra az elmúlt 5 év legmeghatározóbb eseményei Kerekítő szempontból?
J. Kovács Judit: Azóta Kerekítő manó és a népi mondókás kötetetek több mint 500 óvodai és bölcsődei csoportban váltak a mindennapok részévé a bábos-, és intézményi képzéseknek köszönhetően. Kerekítő mintacsoportok alakultak és több mint 40 óvoda és bölcsőde mintaintézményi szinten is csatlakozott a programhoz. Határon túl is, Erdélyben számos városban. Kerekítő manó hetente bábos percekkel érkezik, melynek nyomán a népi mondókák is szerepet kapnak. Hatalmas motivációs és hangulatteremtő ereje van, a kicsik kötődnek hozzá, alig várják a felbukkanását. A zárkózottabb gyerekek kinyílnak, az örökmozgók lecövekelve, ámulattal figyelik. Általa közelebb kerülnek nagyszüleinktől örökölt népi játékokhoz is.
M.: Kik azok, akiket példaképednek tekintesz, akik segítettek téged és azt a folyamatot, amitől ma a Kerekítő az egyik legsikeresebb foglalkozás a kisgyerekes szülők körében…
J.K.J.: Családomból hozom a könyvek és alkotás szeretetét. Dédapám írógépkereskedő, apám, nagyapám újságírók voltak, nagyszüleimnél több ezer kötetes könyvtár vett körül. Anyukám tanár, innen a pedagógiai vonal. Három gyerekemnek ebben is sokat köszönhetek, hiszen anyai minőségben vettem észre, hogy a könyvesboltok kínálata a mondókák terén szegényes. A pár minőségi kiadvány inkább pedagógusoknak szóló gyűjtemények voltak, ezeket nem lehetett a gyerekkel együtt forgatni, nem a kicsik kezébe szánták. A kínálat másik végén az illusztrációk nem voltak esztétikusak. Kidolgoztam egy átfogó tervet kapcsolódási pontokkal, hogy a kötet játékai minél több családhoz eljussanak. Kerekítő manó letisztult bájos rajzokon jelent meg, a gyerekkézbe illő méretű könyvekben. Azóta is egyedülálló tematika: oldalpáronként csak egy ölbeli játék, és ahhoz kapcsolódó kép tartozott és a játékleírás. Annak idején a Menő Manó Tornán tapasztaltam a saját gyerekeimmel, hogy milyen egy mozgásosabb foglalkozás tornaszeres játéktérrel. Zenei foglalkozásból akkor még csak a Tücsök Zene létezett. Szakmai gyökereimért is hálás vagyok. A drámapedagógiai tanulmányom során Gabnai Katalintól, Hagyományok Házában a népi kismesterségek játszóházvezetői képzés alatt Sándor Ildikó néprazjkutatótól tanulhattam. Aracs Eszter bábművésztől sajátítottam el a kedves figura pár percre szóló életre keltését.
M.: Jelenleg hányféle és milyen típusú foglalkozás érhető el a Kerekítő keretein belül?
J.K.J.: Háromféle foglalkozástípust kínálunk, valakit a több mozgás, valakit a több hangszerjáték vonz a bábos perceken túl, de mindegyiknek az alapja a sorozat játékainak az átadása. Kerekítő Mondókázón több a hangszerjáték, a Kerekítő Manó Tornán több a mozgás, tornaszeres játéktér. Mindkettő kedvenc figuránk jeles napokhoz vagy a kisgyerekek mindennapjaihoz kötődő bábjelenetével indul. A Tippentőt pedig néptáncpedagógusok tartják. Valószínűleg a sikerhez az is hozzájárult, hogy a visszajelzések szerint a képzéseim rendkívül gyakorlatiasak, csak azzal foglalkozunk, amire valóban szükség van, azzal viszont elképesztő részletességgel és mélyen szántva. Már annak idején elérhetővé tettem egy online elérhető 240 oldalas kézikönyvet, amikor az online oktatás szinte ismeretlen volt.
M.: Miért ennyire fontosak az ölbeli játékok a legkisebb korosztály számára?
J.K.J.: A babák számára a világ első ízben a szüleik ölében kerekedik ki. Mosolyok, érintések összenevetések. A kezdeti évek kapcsolódási élményei meghatározzák a későbbi mintázatokat. Ezek a játékok testközelséget, szeretetteli hangulatot feltételeznek. Az intimitás megélése meghatározza a későbbi személyes kapcsolatokban való kiteljesedést. Akinek számtalan jóleső ölelésben volt része kicsiként, képes későbbi életkorban is elfogadni és nyújtani is azt. Ezért a számtalan fejlesztő hatása mellett (mozgásfejlődés, anyanyelvi-zenei képességek…) az érzelmi biztonságot és korai biztonságos kötődést emelem ki.
M.: Mit adhatnak a foglalkozások, könyvek, az egész módszertan az anyukáknak, apukáknak, nagyszülőknek vagy éppen intézményi szinten egy bölcsis vagy óvodás csoportnak?
J.K.J.: Mondókázó mindennapokat! Az érzést, hogy ölelve lenni jó, „szeretve vagyok, rám figyelnek, fontos vagyok”. Biztonságérzetet ad, énerősítésű hatású, ha játszunk velük, ha együtt olvasgatjuk a könyveket, ha dalolunk, mondókázunk. Lelki kapaszkodót, egy felgyorsult, digitalizált világban. Ahogy egyre többet bámuljuk a képernyőket, egyre inkább szükség van a valódi egymásra hangolódásra, szemkontaktusra, valós jelenlétre. Ez a játékos percekben mind adott! Ha belegondolunk jelentőségük évről évre nő, érték és generációmentő. Ezért a jubileumi szakmai találkozón felhívom a figyelmet felelősségünkre, a foglalkozásvezető mintát ad a családoknak, kezünkben a jövő kulcsa.
M.: Tartasz még Kerekítő foglalkozásokat vagy inkább a módszertant adod át a foglalkozásvezetők számára? Jelenleg hányan vagytok és hogy tudsz ekkora csapatot összetartani? Van valamilyen éves találkozója a Kerekítő csapatnak?
J.K.J.: Most 18 év után ősz óta már nem hetente, hanem csak alkalmilag tartok foglalkozásokat. Háromféle módszertani képzést tartok, nemcsak foglalkozásvezetőknek, hanem minden olyan pedagógusnak, akit a mondókák átadása, vagy Kerekítő manó csoportbábként való életre keltése érdekel. 80 kiváló kollégám van, akikkel évente találkozunk évközben zoomos megbeszéléseink vannak, amin egy-egy témát járunk körbe (legutóbb például alkalmi rendezvények, média megkeresések), a tapasztalatcsere pedig egész évben egy Fb-csoportban történik. Nagyon kreatív, színes társaság, sokféle szakterületről, így míg a foglalkozások váza kötött, a mondókaanyag népi volta a könyvsorozathoz igazodva is adott, minden más területen beleviszik az egyéniségüket, sokféle hangszeren játszanak, a tornaszeres játéktérben is vannak bővítések, a népi énekesek a dalanyagban különösen szárnyalnak, néptáncpedagógusok a szülőkkel táncra perdülnek a piciket az ölükben ringatva nagyobbak köröttük tipegve.
M.: Idén jelent meg a Kerekítő mondókás babanapló és a Kerekítő Manó és a hullócsillagok című mesekönyved a Móránál, akik a kezdetektől egyengetik a könyveid megjelenését. Mesélnél a könyvekről kicsit bővebben? Például miben más ez a babanapló, mint a többi?
J.K.J.: Az óvodásoknak szóló újabb mesekönyvemet olvasva utólag tűnt fel, hogy mindegyik mese valahol, a személyes kapcsolódásról, a szerettünkkel együtt töltött idő értékéről szól. A legerősebb örömforrás, az életünket kísérő elégedettségérzés meghatározója. Kimutatták, hogy földrajzi helytől, anyagi helyzettől, kulturális környezettől, végzettségtől függetlenül is a boldogságérzet kulcsa. S bizony, hogy az ölbeli játékoknál kezdődik, melyet a pedagógiai kapcsolatteremtő játékoknak is hív. A mondókás babanaplónk, nemcsak a mondókaötletekkel gazdagabb egy megszokott naplónál. Ahogy az alcím is mutatja „nem csak a babáról” szól. A szülőkről, a szülők gyerekkoráról, életéről, megismerkedésükről, baba előtti, sőt azon túli életükről is. És persze a nagyszülőknek, dédszülőknek is feltehetjük azokat a kérdéseket, amik eddig talán eszünkbe se jutottak. A családi gyökerekre, kapaszkodókra, életmesékre egyre nagyobb szükségünk van. Így nem csak egy könyv, hanem egy életre szóló ajándék. Ebben az apukák is nagyon sok biztatást kapnak, képileg is erősen jelen vannak, kedvencem a babahordozós és a babáját masszírozó apuka.
Minimatiné: Állandó szerzőtársad, könyveid illusztrátora Kállai Nagy Krisztina. Hogyan találtatok egymásra?
J.K.J.: Gabnai Katalin Dünnyögők és dúdolók című könyvében tetszettek meg a rajzai. Eredendően saját készítésű kör alakú selyemképeken jelenítettem meg az első kötet mondókáit, így kopogtattam a kiadóknál. Persze az első lépésben kiderült, hogy az illusztrációt szakmabelire kell bíznunk. Akkor azt mondtam, hogy Kállai Nagy Krisztina, vagy senki más. Szoros kapcsolatunk azóta is tart.
M.: A Kerekítő foglalkozások és könyvek a 0-3 éves, valamint az óvodás korosztálynak szólnak, de sokszor érzem családi könyveknek a Kerekítő sorozatot, hiszen a szülők és nagyszülők, valamint a nagyobb testvérek is jól tudnak általuk kapcsolódni egymáshoz és saját gyerekkorukhoz…
J.K.J.: Pontosan! Különösen a Kerekítő évkerék és Kerekítő manó adventi mondókatár esetében, amiben még az iskolások, de mi felnőttek is találunk eddig nem ismert jelesnapi érdekességeket. Utóbbi a témájánál és hiánypótló tematikájánál fogva sokak kedvence lett, évről-évre együtt nő a gyerekekkel. Dalolni, cirókázókat játszani már egy újszülöttel is lehet…sőt 16 héttől már a magzat is hallja szülei hangját. Aztán a énekek a felnőtteket is kísérik. Az éneklő szülő ráadásul nyugalmat áraszt, nem feszült. Útjára indítottam online babamasszázs képzésemet, hogy az apukák is saját időbeosztásukban tudják elsajátítani, és beavatást kaphassanak a kezdeti évek mondókáiból, amiket a több ezer éves indiai masszázslépésekhez kötöttem. A korai apa-baba kötődésben óriási szerepe lehet, ha az apák végeznék a napi masszázs rutinját, azon túl, hogy a babára nézve számtalan élettani és lélektani hatása van. Persze leginkább a hasfájásra szoktak rákeresni a babás szülők, így számukra térítésmentes videókurzust tettem elérhetővé. Az ölbeli játékok terén is az érintés hatása, ami leginkább foglalkoztat, így most azokhoz is közel tudom vinni a mondókázás és érintés fontosságát, akik nem jutnak el a foglalkozásokra, és a könyveinket sem ismerik még.
M.: Nemrég Janikovszky-díjat kaptál. Mit jelent számodra ez az elismerés?
J.K.J.: Váratlan, életre szóló ajándék. Megerősítés is egyben. Újabb lendülettel és örömmel dolgozom a soron következő könyveken.
M.: A 15 éves jubileum kapcsán számos program és kiállítás várta és várja az érdeklődőket idén. Merre jártatok eddig és milyen programok várhatók még?
J.K.J.: Erre az évre megérkezett a várva várt Kerekítő manó plüssfigura, ami már a webshopban is elérhető, a kicsik magukkal hordozzák, rajonganak érte. Útjára indult a sorozatból válogatott képekkel egy vándorkiállítás „Kerekítő manó világa” címmel. Interaktív, piciket és nagyokat is, családokat és óvodai, iskolai csoportokat megszólító tárlat. Hetedik állomásnál tart, országszerte felbukkan, kisebb nagyobb városokban, remélhetőleg Erdélybe is várják. Nagy büszkeség, hogy Sződön a Jakabka horgásztónál megnyílt a Kerekítő Mondóka Tanya, ahol a könyvsorozat életre kel.
Ilyet még nem látott a világ! Érdemes bekukucskálni a programokért a Fb-oldalukra. Mondókaállomások a könyv képeivel, játékaival, állatok, Kerekítő manó fűszerkertje, szaletli kemencével- kézműveskedéssel,, játszótér tündérkert, körbejárható tó kacsákkal, Szi-Li levendulás táncház jurtás diafilmezés igény szerint. Tematikus és jelesnapi programok óvodai, kisiskolai csoportoknak és családoknak. Hertel Szilvi kollégámat az adventi kötet ihlette meg, először ehhez készültek, akkor még csak időleges játékállomások. Ez a kötet a témájánál és hiánypótló tematikájánál fogva sokak kedvence lett, évről-évre együtt nő a gyerekekkel.
Köszönjük!
Számos videót és játékot találtok a Kerekítő Youtube csatornáján, illetve programokat a Facebook-oldalukon.
Fotók: Kerekítő
*JÁTÉK*
Játsszatok velünk és nyerjétek meg J. Kovács Judit legújabb könyvét, a Kerekítő manó és a hullócsillagokat a Móra Kiadó jóvoltából. A következő kérdésre várjuk a választ 2024. december-1-je, vasárnap éjfélig a jatek@minimatine.hu-ra:
Hogy hívják Kerekítő manó cica barátját?
Általános játékszabályzat itt.