Múzeum a város – Sétahétvége a BTM Vármúzeum szervezésében

Múzeum a város
A tavaly útjára indított Múzeum a város című sétahétvégét a nagy sikerre való tekintettel ismét megrendezi a múzeum április 12-13-án.
Sőt újabb sétákkal bővült a repertoár. Ugyanis a város bármelyik pontján bármelyik utca vagy épület hordozhat izgalmas témát, történetet, rejtélyt, amelyeket ezen a hétvégén múzeumi sétavezetőkkel, kutatókkal fedezhetnek fel. Ráadásul április 4-ig rendkívüli kedvezménnyel válthatók meg a jegyek a sétákra.
Séta a Mágnásfertály főutcáján Kordos Szabolccsal
A népszerű Egy város titkai című könyvsorozat szerzője, Kordos Szabolcs a saját környékére, sőt a saját szeretett utcájába invitálja a látogatókat. Ismerkedjetek meg a Bródy Sándor utcával és annak egykori különc lakóival, az örök élet titkát kutató szeszgyárossal, a tragikus sorsú nőgyógyásszal, akinek Blaha Lujza az életét köszönhette, valamint Pest kapós agglegényével, Kövesgyűri lovag Freystadtler Jenővel, akinek a szerelem lett a végzete. A séta során bepillantást nyerhetünk abba is, hogy miért hívják a nyolcadik kerület ezen részét Palotanegyednek, avagy kicsit gúnyosan: Mágnásfertálynak.
Az ismeretlen katonától Drakuláig – várostörténeti séta a Városligetben
Milyen épület állt hajdanán a Szépművészeti Múzeum helyén? Hallott már a kisföldalattiban rohangáló oroszlán legendájáról? Miért láthatunk egy hidat a semmi felett a Hősök tere közelében? Vajon a mai Szerb Nagykövetség épülete tényleg egy szerelmi légyott miatt került az egykori Jugoszlávia tulajdonába? A Városligetben egy könnyed séta keretében megismerhetjük a budapestiek kedvelt közparkját, amelyet a világ első népkertjei között tartanak számon! A Hősök terétől a Vajdahunyad várig tartó, rövid kiruccanás során kiderül, mi köze a Szabadság-szobornak a Műjégpályához, de mesélnek majd arról is, milyen körülmények nehezítették az egykori „Sugárút” (a mai Andrássy út) és a Liget – becenevén „Lizsé” – kiépítését. Sétavezető: Benyó Gergely.
Buda, a hegyen épült város – várostörténeti séta a Várnegyedben
A séta a Várnegyedben a polgárváros sok évszázadot felölelő épületei közé vezet, így megismerhetjük Buda elmúlt 500 évének építészetét és életét. Bármilyen hihetetlen, olyan utcákon járhatunk majd, amelyeknek nyomvonalát nem sokkal a tatárjárás után jelölték ki! Apropó: mi az az „utcahíd”? Melyik az egyetlen megmaradt kétemeletes középkori épület? Vajon miért épültek az ülőfülkék? Milyen templomok voltak a középkori Budán? A Várnegyed-sétán többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk, de kiderül az is, hol volt a város fő piactere, és hogyan fenyítették meg a veszekedő piaci kofákat! A séta során a Középkori Zsidó Imaház falai közé is bepillantást nyernek a résztvevők. Sétavezető: Kiss Gabriella.
Mesél a régész… – ásatási helyszínelés a budai Várban
A mai Szent György tér helyén a középkorban két utca és három hosszú háztömb állt. Hogy kik laktak ezekben az utcákban, illetve milyen intézmények álltak itt, annak feltérképezésében segítenek bennünket az írott források és még inkább az a több, mint három évtizede tartó feltárás-sorozat, amely által ma már sokkal pontosabb képet alkothatunk a középkori Buda déli városrészéről. A sétán megismerhetjük, hogy hová telepítette le IV. Béla a tatárjárás után ide költöző zsidó közösséget, hogy kik voltak a beginák, és mi közük van a mai Szent György térhez, illetve hogy hol temették el az utolsó Árpád-házi királyunkat, III. Andrást. Az ásatásokról és eredményeikről, amelyek a Budapesti Történeti Múzeum Középkori Főosztálya kutatóinak köszönhetően lettek megismerhetők az elmúlt harminc év folyamán, ezúttal Takács Ágoston régész mesél.
Szentek, remeték, úttörők – várostörténeti séta fegyverbemutatóval a budaszentlőrinci kolostorrom környékén
A János-hegy alatti Szépjuhászné a budapestiek egyik kedvelt kirándulóhelye. Azt azonban kevesen tudják, milyen leletekre bukkantak régészeink az itteni, budaszentlőrinci kolostor ásatásai közben. Tudja-e, milyen csodák történtek a kolostorban eltemetett Remete Szent Pál sírjánál a középkorban?
Hogyan élte életét egy magányos pálos remete a közeli barlangban? És vajon miért került be a Guinness-rekordok közé a Gyermekvasút? Jöjjön el a várostörténeti sétára, ahol többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat! E könnyed kirándulás keretén belül megismerheti az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok és budaszentlőrinci kolostoruk történetét, amely a hódoltság korában pusztult el, éppen ezért egy török kori fegyverbemutatót is láthat majd a romkertben. Sétavezető: Benyó Gergely.
„Az álom és a szegénység városában…” – irodalmi séta Óbudán Krúdy nyomában
„Ott szállott partra, ahol, ahol lehetett, akár csak egy sekélyes, reménytelen parton is, ahol elhasznált pléh kályhacsövek, lyukas bádog gyermekfürösztő teknők, öregasszonyok megfoltozhatatlan edényei (ibrikei) között, ahol a hasznavehetetlen tárgyak között hasznavehetetlennek érezte már önmagát is.” (Krúdy Gyula: A vadevezős megtérése)
Krúdy Gyula életének utolsó három évét töltötte Óbudán. A séta során a résztvevőkkel felkeresik az itt töltött évek színhelyeit, illetve felidézik életének meghatározó állomásait. A látogatók részleteket hallhatnak az író óbudai helyszínekről szóló írásaiból is. Sétavezető: Felbermann Judit.
A 20. század Rákosmezején – séta Zugló ismert és ismeretlen részein
Rákosmező neve a középkori történelemből ismerős elnevezés. A következő évszázadokban a betelepülő bolgárkertészek termeltek a patak két partján. Itt alakult ki a 20. század elejétől, a város növekedésével egy új városrész, Zugló. Ha körülnézünk a Bosnyák téren és a környező utcákban, azt látjuk, hogy a nem éppen eseménytelen 20. század eseményei mind rajta hagyták az ujjlenyomatukat az itteni épületeken. Melyik volt itt az első épület? Miért kapta ezt a nevet a tér? Hány felekezet épületei találhatók meg a környéken? Hol volt korábban a piac? Ki volt Berky Harry és hogyan kapcsolódik a térhez? A séta során megismerkedhetnek a Bosnyák térrel és környékével, valamint a Gervay és Gyarmat utcában álló Postás Tisztviselőteleppel. Ez a kevéssé ismert, hangulatos lakónegyed 1910-ben épült magyaros szecessziós stílusban. Ismerkedjünk meg a fővárosnak egy olyan részével, amit nemcsak a turisták, de a budapestiek sem nagyon ismernek! Sétavezető: Kiss Gabriella.
Részletek: https://varmuzeum.hu/muzeum-a-varos-2025/
Forrás: BTM Vármúzeuma