5 látványos kirándulás barlangokkal

Mackó-barlang – Csobánka
Nagyon szeretjük az olyan kirándulásokat, ahol barlangokat is találunk útközben. Íme 5 kedvencünk a barlangok hónapja alkalmából, amelyek szabadon látogathatók. Néhol egy kicsit kaptatósabb az útvonal, nehezebb a terep, de mindegyik teljesíthető gyerekekkel is. 5 látványos kirándulás barlangokkal.
Szelim-lyuk – Tatabánya

Szelim-lyuk
Az egyik legismertebb barlangunk, a Budapestről is könnyen megközelíthető, a tatabányai turultól néhány perc sétára található. Akár a városból gyalogosan is felsétálhatunk a piros jelzést követve, egy kaptatós, hosszú lépcsősoron, de autóval is megközelíthető a szerpentines Panoráma úton, amelynek a végén parkolót, tűzrakó helyeket, kilátópontot és egy kisebb játszóteret is találunk. Innen a piros, majd a piros barlang jelzést követve érhetjük el a felülről nyitott Szelim-lyukat, amely fokozottan védett barlangunk. Érdemes tovább sétálni és megnézni a régi bányaaknából kialakított Ranzinger Vince-kilátót is, illetve számos sétaútvonal is van a Kő-hegyen.
Extra tipp: A helyszínen van via ferrata lehetőség is, így érdemes kipróbálni a könnyebb és nehezebb vasalt utakat is.
Mackó-barlang – Csobánka

Mackó-barlang
Hazánk egyik legrégebben „feltárt” barlangja a Kis-kevélyi-barlang, más néven Mackó-barlang Csobánka felett található. A főtérről számos útvonal indul, de az Oszoly-pihenőnél érdemes parkolni. A Mackó-barlang felé a sárga kereszten kell elindulnunk dél-keleti irányba, majd a sárga jelzés és a piros tanösvény vezet a látványos bejárathoz, ahol pihenőhelyet alakítottak ki. Ha rövidíteni szeretnénk az útvonalat, akkor érdemes csak a 4 km-es Mackó-barlangi tanösvényt (sárga kereszt-piros és sárga jelzéseken haladva) bejárni.
Extra tipp: Érdemes felkapaszkodni és felkeresni az Oszoly különleges szikláit is, a Fehét-sziklák ösvényt, amely 6 km-en keresztül, több panorámás kilátással is vár.
Legény- és Leány-barlang – Ariadne-barlangrendszer

Legény- és Leány-barlang
A két látványos bejárat sokáig különálló barlangot rejtett. A több évtizede tartó kutatásoknak köszönhetően ma már ugyanabba a rendszerbe (Ariadne-barlangrendszer) vezetnek, mely jelenleg hazánk 3. leghosszabb barlangjaként ismert. Klastrompusztáról, a pálos romoktól kell elindulni a piros és kék barlangjelzést követve. A kék jelzés a Legény-barlang bejáratához visz, a meredek kaptató alatt információs tábla is segíti megtalálását. A Leány-barlang tőle északra, kb. 50 méter távolságra nyílik, a meredek lejtő aljában lévő információs táblától a pirossal jelzett, kőgörgeteges ösvényen lehet felkapaszkodni, így esősebb időszakban gyerekekkel nem ajánljuk.
Extra tipp: A kirándulás bővíthető további, környékbeli barlangok felkeresésével.
Öreg-kő és barlangjai – Bajót

Öreg-kő és barlangjai
Két fokozottan védett barlang található az Öreg-kőn, a látványos ősemberbarlang, a Jankovich-barlang és az Öreg-kői 1. sz. zsomboly, de a Baits-barlang, a Szalay-barlang és az Öreg-kői 2. sz. zsomboly is országos szinten nagy jelentőségű és régóta ismert üreg, amely izgalmas kirándulás keretében ismerhető meg. A faluból (a Hősök terén érdemes parkolni) indulva a zöld kereszt után a kék néhyzet jelzést kell követni a széles földúton, majd az Öreg-kői pihenőnél csatlakozunk rá az Országos kék túra jelzésre, végül a kék barlang jelzésre. Meredek, 2 felé ágazó lépcsősor visz fel balra tatva az öreg-kő 1-hez, jobbra tartva a Baits-barlanghoz. Tovább haladva érjük el hamarosan a Jankovich- és Szalay-barlangot. A barlangok mellett érdemes az Öreg-kő tetejére is felkapaszkodni, és megnézni a mesés kilátást. A zöld háromszög, majd zöld kereszt jelzést követve térünk vissza a faluba. A sziklaperemeken óvatosan közlekedjetek! Érdemes a kirándulás előtt a útvonalat letölteni, mert sok az elágazás.
Extra tipp: Érdemes a település közelében található, bajnai Ördöglovas-kastélyt is felkeresni.
Báraczháza-barlang (Csákvári-barlang) – Csákvár

Báraczháza-barlang (Csákvári-barlang)
A Báraczháza-barlang ürege arról híres, hogy a régészeti ásatások során innen került elő egy Hipparion, vagyis ősló maradvány. Többször elhaladtunk már mellette autóval, hiszen az útról is jól látszik. A szőlők között vezető földutakon autóval is könnyen odajuthatunk, ahonnan néhány perces sétával elérhető a barlang. Három hasadékba is bekukkanthatunk, érdemes fejlámpát vinni. A zöld barlang jelzést követve érdemes a tetején található sziklákra is felmászni.
Extra tipp: Keressétek meg a sziklafalon található, a római korban belevésett feliratot, majd a kirándulás után érdemes a Csuta cukrászda felé venni az irányt.
Fontos, hogy ezek fokozottan védett barlangok, tartsuk tiszteletben az ott élő élőlényeket és vigyázzunk a barlangok, kőzetek épségére!