22 új könyv gyerekekről felnőtteknek – születéstől a kamaszkorig

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt időszakban megjelent, illetve újra kiadott kedvenceinkből válogattunk, amely sok témakört érint: babavárás, kötődő nevelés, kamaszkor, önértékelés, dühkezelés, játékok. 22 új könyv gyerekekről felnőtteknek a születéstől a kamaszkorig.

Magunkat neveljük – Hogyan hozzuk a legjobb formánkat, amikor gyerekünk a legrosszabb arcát mutatja? (Kulcslyuk Kiadó)

Az Egyszerűbb gyermekkor és a Melegszívű fegyelmezés című könyvektől nagyon sokat kaptunk az elmúlt években. Kim John Payne, a  világhírű gyermekpszichológus szerzője ebben a könyvében szülői és pedagógusi önnevelésünkhöz nyújt értékes segítséget. Hogyan őrizhetjük meg lélekjelenlétünket a legnehezebb és legkiborítóbb nevelési helyzetekben is? Miként maradhatunk hűek elveinkhez és értékeinkhez akkor is, amikor a gyerek épp az érzékeny pontunkra tapint rá, és kezdünk kijönni a sodrunkból? Payne olyan szemléletmóddal ismertet meg minket, amely segít abban, hogy minél ritkábban kelljen utólag megbánnunk szavainkat és tetteinket. A lehető legjobb formánkat tudjuk nyújtani, amikor a gyerek épp a legrosszabb arcát mutatja. Megjelenik április 26-án!

Kötődő nevelés 1. – A világ legjobban várt babái, akik most megőrjítenek (0-5 éves korig) (Scolar)

A lefekvés egy rémálom? A lépcsők előtt a gyerek megmakacsolja magát, és cipelnünk kell? Ahelyett, hogy dührohamot kapnánk mi is, vegyük a kezünkbe ezt a könyvet, amelyből megtudhatjuk, ilyenkor hogyan csillapodhatunk le, vagy mivel nyugtassuk meg a gyereket. A kötet szerzői, akik egy szülőknek szóló legnépszerűbb német blog vezetői, segítenek nekünk ebben. Szülőként azt sem árt tudnunk, hogy gyermekeink milyen idegrendszeri változásokon mennek épp keresztül, és hogy ez milyen hatással van ránk. Így könnyebb lesz majd leküzdeni a haragunkat, és a megoldásokra koncentrálhatunk. Mások személyes tapasztalatainak megismerése és a legnehezebb helyzetekben alkalmazható konkrét javaslatok pedig sokszor igazi megnyugvást hozhatnak. Idén megjelent második kötetük is magyarul, a Kötődő nevelés 2., amely az 5 és 10 éves kor közötti gyerekek szüleinek ad hasznos tanácsokat.

Hallgasd meg! – Öt egyszerű eszköz a gyereknevelés mindennapos kihívásaihoz (HVG Kiadó)

Ez a könyv ezekre a kérdésekre ad bevált, működő válaszokat empatikus és gyakorlatias tanácsok és rengeteg valódi történet segítségével. Nélkülözhetetlen útmutató szülőknek és szakembereknek arról, miként építhetnek és ápolhatnak mély kapcsolatokat a gyerekekkel, és miként tudják a konfliktusokat szeretetteljesen feloldani.

Hogyan szeretsz? – Kötődési sebeink gyógyítása (Kulcslyuk Kiadó)

Talán már többször feltettük magunknak a kérdést: mi lehet az oka annak, hogy életünk során újra meg újra visszaköszönnek ugyanazok a kapcsolati nehézségek? A válasz az, hogy a gyermekként kialakított kötődési mintáink alapvetően meghatározzák választásainkat és viselkedésünket. Hatással lesznek az összes fontos emberi kapcsolatunkra (a párkapcsolatainkra éppúgy, mint a szülőségünkre, a barátságainkra, az iskolai és munkakapcsolatainkra), és megalapozzák az önmagunkhoz való viszonyt is.

A babád útja hozzád – 30 élettörténet a nehezített gyermekáldásról (Scolar Kiadó)

Ez a könyv azoknak a nőknek és férfiaknak, családoknak hivatott reményt adni, akiknek a szülővé válás rögösebb útja jutott. Akiknek nehezített a gyermekvárás, akik mindent megtennének vagy már meg is tettek azért, hogy végre megfoganjon és meg is szülessen a babájuk. A könyv lapjain szívszorító és felemelő emberi történetek tárulnak fel, hiszen olyan bátor asszonyok szólalnak meg, akik feltépve önnön, talán már beforrt sebeiket, őszintén és kendőzetlenül mernek beszélni. E bátorságot erősítette bennük Varga Katalin, aki segítő kezet nyújtott nekik a legnehezebb időszakjukban is.

Meddőségből termékenység – Természetes megoldások egy új életért (Édesvíz Kiadó)

Dr. Csomai Zita hiánypótló könyve nemcsak a meddőnek mondott párokat szólítja meg, hanem mindenkit, aki babát szeretne. Az orvos-természetgyógyász az orvosi vizsgálatok, leletek függvényében részletesen bemutatja azokat a természetes megoldásokat, melyek segítségével rövid időn belül helyreállítható egészségünk, fogamzóképességünk. A szerző gyakorló szakemberként több száz reményvesztett házaspárnak tudott már segíteni, köszönhetően annak, hogy egyedülállóan komplex módon közelíti a termékenység kérdését.

A láthatatlan fonal – Az elválással, távolléttel kapcsolatos félelmek enyhítésére (Kulcslyuk Kiadó)

A szeretteinktől való elszakadás és távollét mindannyiunknak nagyon nehéz élmény, de a gyerekek számára különösen ijesztő és fájdalmas. Márpedig az élet bőségesen teremt olyan alkalmakat, amikor ezt a félelmet és fájdalmat meg kell tapasztalniuk, legyen szó a szülők válásáról, valamelyikük külföldi munkavállalásáról, egy barátság megszakadásáról, vagy egy családtag haláláról. Nagyon szeretjük, nagyon sokszor olvastuk, és most végre újra megjelent.

Legyél érzelmeid mestere – Ötlettár a düh és szorongás kezeléséhez (Symbo Alapítvány)

A „Legyél érzelmeid mestere” kötet célja, hogy a gyermekeknek segítsen a kellemetlen érzelmeik – akár düh, félelem, szorongás – kezelésében. Összegyűjtöttek 38 darab kipróbált, hatékony módszert, amit a gyerekek egy kis segítséggel és biztatással elsajátíthatnak, hogy aztán önállóan és magabiztosan kezeljék a dühüket, szorongásaikat. A könyvben a konkrét módszerek bemutatása mellett kifejtik a negatív érzelmekhez vezető okokat, illetve azok lehetséges következményeit.

Baj van a gyerekkel?! Bajban a szülő! (Móra Kiadó)

Mind a szülő, mind a gyermek alapvető kérdése, önmarcangoló dilemmája: jó vagyok, vagy inkább rossz? Elég jó vagyok? Túl rossz vagyok? Szorongáskeltő kérdések. Rossz a gyerek? Állítja a szülő, a pedagógus vagy a nagyi, esetleg a szomszéd. Rossz, engedetlen, égetni való, szófogadatlan, mindig a csínytevéseken jár az esze? Én nem erre fizettem be! – állapítja meg a szülő dühösen, ugyanakkor görcsbe rándul a gyomra, mert azt érzi, hogy valamit elrontott, hogy ő nem ilyen gyereket képzelt magának anno, és nem ilyen anyának képzelte magát. Stresszhelyzetben mindenki feszültebb lesz, gyerek és szülő egyaránt.

Nemzedékről nemzedékre – A transzgenerációs traumák gyógyítása a történetmesélés erejével (Kulcslyuk Kiadó)

Emily Wanderer Cohen bátran, szikár őszinteséggel, ugyanakkor nagy együttérzéssel tör meg egy fontos tabut, és tárja elénk, hogyan öröklődnek nemzedékről nemzedékre a fel nem dolgozott traumák. A gyógyuláshoz és a trauma láncolatának megszakításához arra van szükség, hogy kilépjünk a félelem emelte korlátok közül, és megnyissuk a történetmesélés biztonságos tereit. Mondjuk el, vagy írjuk meg a történetünket, hogy megértsük a fontos összefüggéseket, és végre szabadok lehessünk. Ehhez nyújt inspirációt saját példájával és a feldolgozást segítő kérdésekkel a kötet szerzője.

Az ajándék – 12 életmentő lecke (Libri Kiadó)

A döntés című sikerkönyv szerzőjének új, inspiráló és gyakorlati tanácsokat tartalmazó kalauza segít, hogy megszabaduljunk a romboló mintáinktól és bénító gondolatainktól, s ezáltal szabadon élvezhessük az életet.

Már 100x megmondtam – F. Várkonyi Zsuzsa – Életműsorozat II. (Kulcslyuk Kiadó)

„Már százszor megmondtam…” – hangzik el nap mint nap sok-sok családban. Vajon mi az oka, hogy a „megoldással” akkor is újra és újra próbálkozunk, ha nyilvánvalóan hasztalan?Ennek megértéséhez segít hozzá az a sok tapasztalat, mely a világ különböző tájain dolgozó pszichológusok megfigyeléseiből épül lassacskán rendszerré. Ezekből tudjuk, közléseinknek fontos háttérüzenete lehet: szándékot, indulatot, érzelmet rejtenek, s ezt a másik fél – már a kisgyerek is – pontosan érzékeli. Csakhogy mindaddig ő is ilyen kendőzött formában reagál, míg nem kap szavakba öntött eligazítást – éspedig nem a tennivalóiról, hanem a másik érzéseiről, igényeiről.

A személyiség titkai – Család, nevelés, önértékelés (Kulcslyuk Kiadó)

Ennek a könyvnek az a missziója, hogy a családi szocializáció legfontosabb tudnivalóit tárja fel. Mikor, hogyan és mit tegyünk az egészséges fejlődés elősegítése, az „elég jó szülővé” válás érdekében? Erről szól ez a könyv, amelyet minden jelenbeli, jövendő vagy a nevelési eredményeire visszatekintő szülő szíves figyelmébe ajánl: a szerző, Bagdy Emőke.

Hogyan nevelj boldog gyereket – A Montessori-módszer (Kolibri Kiadó)

Hogyan járulhatunk hozzá ahhoz, hogy gyermekünk önálló, kreatív és magabiztos legyen? Milyen eredmények érhetők el a pozitív megerősítéssel? Miért nem célravezető hosszú távon a büntetés? Hogyan védjük meg gyermekünket a digitális eszközök káros befolyásától? És miként függ össze mindez azzal, hogyan lesz valakiből sikeres felnőtt? Erre adja meg a választ könyvében Tim Seldin, a Montessori Alapítvány elnöke.

A szemnek láthatatlan – Mi állhat a gyerek viselkedése, tünete hátterében? (Kulcslyuk Kiadó)

„Ezt a könyvet két fő céllal írtam. Egyrészt szeretném enyhíteni a szülői szorongást és bűntudatot, hogy édesanyaként, édesapaként jobban érezhessék magukat a bőrükben, és energiáikat a felesleges tépelődés helyett inkább a hatékony megoldások keresésére fordíthassák. Másrészt szempontokat kínálok ahhoz, hogy fel tudják ismerni, mikor van dolguk természetes életkori vagy alkati jelenséggel, és mikor állnak szemben komolyabb, szülői vagy szakemberi beavatkozást igénylő problémával.” – Deliága Éva.

Szeretetteli irányítás a családban (Móra Kiadó)

Önismereti és szülői-önismereti könyvként is olvasható Juul könyve, ahogy a történeti kitekintések után fejteget és boncolgat. A családtagok közötti szeretetteljes kapcsolat fontosságát hirdeti, ugyanakkor a következetesség és felelősségvállalás, valamint a személyes határok (autoritás) megtartását is.

Szerelem, öröm, bátorság – A szexuális nevelés kézikönyve (Scolar Kiadó)

Szeretnéd, hogy gyermeked kizárólagos joggal bírjon saját teste és szexualitása felett? Szeretnéd, hogy szexualitását az egyenlőség és a jó önkép határozza meg? Szeretnéd támogatni és óvni a fejlődés útján? Szeretnéd tudni, hogyan beszélhetsz vele a szerelemről? Akkor ez a könyv neked szól. Ez az interaktív kötet bemutatja a szexuális fejlődés tizenegy lépcsőfokát, és segítséget nyújt abban, hogy szülő és gyermek egyaránt valódi párbeszédbe lépjen önmagával és egymással ezt a fontos témát illetően.

Játssz, figyel, mesélj (Móra Kiadó)

A Plukkido-módszer olyan pszichológiai és pedagógiai alapokra épülő nevelési szemlélet, amely a mai kor igényeihez igazodva segíti a szülőket a mindennapokban. A könyv bemutatja azokat a társadalmi sajátosságokat, amelyek a nevelési gyakorlat megváltoztatását indokolják, és kézzelfogható példákkal kísérve rávezeti az olvasót egy játékos, a gyermek fantáziájára építő, együttműködésen és pozitív kommunikáción alapuló útra. A könyvben leírt célok megvalósítását segítik a játékos feladatok és a gyermekeket megszólító mesés manólevelek. A módszer a Plukkido nevelést segítő termékcsaládját használó több ezer család tapasztalatain, többéves fejlesztésen és az alkotók szakmai tudásán alapul. Ajánljuk minden kisgyermekes szülőnek, aki meséken keresztül játékosan szeretné problémamegoldásra nevelni gyermekét és önmagát, és kíváncsi arra, hogyan segíthet a fantázia a feszültségek kezelésében.

Gyógyító és kapcsolódó játékok (Kulcslyuk Kiadó)

A világhírű gyermekpszichológus könyvében olyan játéktevékenységekkel ismerkedhetünk meg, amelyek által büntetés és jutalmazás nélkül oldhatunk meg nevelési, fegyelmezési problémákat, és segítséget nyújthatunk gyermekünk nehéz vagy traumatikus élményeinek feldolgozásában. A játékos megközelítés csökkenti a stresszt, a szorongást, a haragot, erősíti a szülő-gyerek kapcsolatot, és nem lázadásra, hanem együttműködésre ösztönzi a gyerekeket. Közben ráadásul nevetést és örömet csempészhetünk mindennapjainkba.

Szeretetre éhezve – 11 tévhit kamaszokról, nem csak szülőknek (HVG Kiadó)

Az ismert szakpszichológus, pszichoterapeuta szerző könyvében abban segít, hogy – szülőként, pedagógusként vagy kamaszként – felismerjük és helyükön kezeljük e tévhiteket. Saját terápiás esetei és kutatások felhasználásával megmutatja, hogyan érjük el, hogy a serdülőkor ne viharos, mindannyiunk számára megterhelő, „túlélendő” időszak legyen, hanem lehetőség. Lehetőség egymás és önmagunk jobb megismerésére – hiszen gyerekeink viselkedésükkel tükröt tartanak elénk –, és lehetőség arra, hogy átélhessük azt a mély, szeretetteli kapcsolatot, amelyre mindannyian, szülők és kamaszok is, valójában annyira vágyunk.

Mit kezdjünk a hisztis kamasszal? – Képes kalauz a krízishelyzetek kezeléséhez (HVG Kiadó)

A Jane Nelsen nevéhez fűződő pozitív fegyelmezés elveiből kiindulva ez a gazdagon illusztrált és kiválóan felépített könyv gyakorlati példákkal támasztja alá az elmélet hatékonyságát, ugyanakkor betekintést kínál az idegtudományok és az érzelmi intelligencia területén végzett kutatásokba is. A pedagógiát humorral vegyíti, miközben könnyen alkalmazható tanácsokat ad arra vonatkozóan, hogyan ápoljuk a kapcsolatot gyermekünkkel a kamaszkor megpróbáltatásokkal teli időszakában.

Tinicunami – Hogyan értsünk szót kamaszodó gyermekünkkel? (Móra Kiadó)

Barbara Tamborini és Alberto Pellai tud erről egyet s mást: a fejlődő életkor pszichológiájának szakértőiként és két kiskamasz szüleiként (valamint két másik gyereké, aki még csak ezután lesz az) biztos kézzel vezetnek be minket ennek az életkornak a csodái közé, s ellátnak minket megfelelő tanácsokkal ahhoz, hogy bár lehetetlennek látszik, de megtaláljuk a megfelelő kommunikációs csatornát.

Itt és itt találjátok régebbi, szülőknek szóló kedvenceinket is.
Piciknek és ovisoknakiskolásoknak is találtok tavaszi könyves újdonságokat!

Nézzétek meg Kirándulás rovatunkat is!

Ha szeretnétek a legjobb programokat és új ajánlóinkat, válogatásainkat hetente egyszer hírlevélben is megkapni, itt tudtok feliratkozni.