Könnyen, gyorsan, egészségeset – 5 tuti tipp uzsonnához
Majdnem ugyanúgy érkezik vissza az uzsonnás csomag, ahogy elküldted a suliba? Ismerős helyzet? Vajon mi a legoptimálisabb uzsonna, amit az iskolába csomagolhatunk? Az egészséges összetevők mellett fontos szempont, hogy a reggeli rohanásban gyorsan elkészíthető legyen vagy kiváltható valami kész dologgal. Most adunk néhány tuti tippet, amelyek nálunk beváltak, sőt kirándulásra, szabadtéri programokra és játszótérre is szívesen viszünk magunkkal.
1. INNIVALÓK
Mivel a suliban elég rövidek a szünetek, nincs mindig idő megenni egy almát még felvágott állapotban sem, hiszen érthető módon a gyerekek szívesebben töltik az időt játékkal és beszélgetéssel. Mikor több alkalommal bontatlanul érkeztek haza a dobozok, változtatnunk kellett, azóta a napközbeni gyümölcsevést magas gyümölcstartalmú levekkel pótoljuk. Ezek közül nagy kedvencünk a málnás és almás KUBU, amelyet már kisebb korukban is előszeretettel fogyasztottak a gyerekek, hiszen nemcsak finomak, hanem még matrica és sokszor játék is van a címke alatt. A csőrös kupak miatt könnyen használják az ovisok és a még kisebb korosztály is.
2. RÁGCSÁLNI VALÓK, MÁRTOGATÓSOK
Érdemes kipróbálni, hogy a gyerekeknek milyen magok, illetve aszalványok jönnek be a legjobban, és ezekből is a jó minőséget választani, nem a kénnel kezelt, cukrozott verziókat. Kisebb, több rekeszes dobozokban gusztusosan lehet csomagolni, még az osztálytársak is szívesen megkóstolják. Nálunk például a mazsola szóba sem jöhet :-), de a kesudiót, mandulát, aszalt áfonyát és natúr mogyorót nagyon szeretik, mi pedig örülünk, hogy ezekkel magnéziumot, kálciumot, vitaminokat visznek be a szervezetükbe. Zöldségeket sem szívesen visznek, de erre jó megoldás lehet a mártogatós verzió. A vékony csíkokra vágott répa egy kis mártással mindig elfogy. Nálunk a humusz és egy tejfölös-fetás szósz a nyerő (recept a cikk végén).
3. SZENDVICS KICSIT MÁSKÉPP
Talán a szendvicsek okozzák a legnagyobb fejtörést, hiszen ezek gyakran kicsomagolás nélkül érkeznek vissza. Már azzal sokat segítettünk, ha negyedeltük vagy kisebb „katonákra” vágtuk fel, és úgy csomagoltuk, de nagy örömmel fogyasztották a formára vágott falatkákat is. Különféle kiszúrókkal jól formázható a sajt és a kenyér is. Nagyon szeretik a tortillába tekert verziót is, amibe a kedvenceket pakoljuk, pl. mini mozzarella, humusz, uborka, pulykasonka, reszelt répa, mellé néhány koktélparadicsom. Rengeteg kreatív és gyerekcsalogató ötletet találtok a különböző gasztro blogokon.
4. VALAMI ÉDES
Persze, amikor megkérdezzük, mit csomagoljunk, jön a válasz, hogy valami édességet. Ilyenkor jól jön, ha van otthon pl. Kubu püré, amely 100% gyümölcsből készült, nem tartalmaz hozzáadott cukrokat és tartósítószert sem, mégis édes. Jó megoldás lehet még a teljes kiőrlésű, alacsonyabb cukortartalmú keksz vagy jobb minőségű müzli szelet, amely csökkenti az édesség utáni sóvárgást, mégis egészségesebb, könnyen csomagolható. Ezeket természetesen otthon is elkészíthetjük nagyobb mennyiségben, amikor több időnk van, mert sokáig elállnak, de a boltokban is többféle kapható. Érdemes viszont az összetételt alaposan elolvasni, hiszen az egészségesnek tűnő müzliszeletnek is lehet magasabb a cukortartalma, mint egy szelet csokinak.
5. A MI KEDVENCEINK
Mártogatósok:
Tejfölös-fetás szósz: házi tejföl a piacról, kis darab feta sajt villával összenyomva, Fűszerész Mártogatós fűszerkeverék – ezeket a hozzávalókat összekeverjük.
Humusz házi verzió: főtt csicseriborsó (a főzővízbe teszünk babérlevet és egy bio leveskockát), olívaolaj, só, tahini, citromlé vagy pici mustár, friss koriander – a hozzávalókat botmixerrel krémesítjük. Szeletelt répa, uborka, zellerszár, sajt is mártogatható bele.
Házi müzli:
Hozzávalók: 15 szem friss datolya kimagozva, 20-30 dkg őrölt és darabos mandula, 2 evőkanál házi mogyoróvaj vagy mandulavaj, 2-3 kanál kókuszzsír, bio narancs reszelt héja, holland kakaópor, 1 ek. chiamag (jobban összetartja a masszát, de elhagyható, mert a kókuszzsír összefogja) – a hozzávalókat összedolgozzuk robotgéppel. Ha túl száraz a massza egy pici vizet teszünk bele, kiterítjük sütőpapírral bélelt tepsire kb. 2 cm vastagon, fagyasztóba vagy hűtőbe tesszük, attól függően, milyen gyorsan szeretnénk megenni, és amikor megszilárdult szeletekre vágjuk.
Legegyszerűbb zabos süti recept:
Hozzávalók: 110 gr liszt, 110 gr aprószemű zabpehely, 110 gr vaj, 3 ek barnacukor, 2 tojás, késhegynyi sütőpor, kis csipet só, mokkáskanál fahéj (elhagyható). Először a száraz alapanyagokat összekeverjük, majd hozzáadjuk a puha vajat és a tojásokat. Ezekkel is alaposan összekeverjük. Sűrű, ragacsos masszát fogunk kapni, amiből kb. egyforma kupacokat adagolunk egy sütőparírral bélelt tepsire, majd kanállal (vagy nedves kézzel) korong formájúra lapítjuk őket. 180 fokra előmelegített sütőben, kb 15-20 percig sütjük. Érdemes figyelni, mert könnyen megéghet! Ebből a mennyiségből kb. 8-10 db közepes keksz készíthető, amelyek lehűlés után fognak megszilárdulni.
A cikk elkészítését a Kubu támogatta.