5 féle töltelék, 2 féle tészta – 5 csiga recept édes és sós verzióban
A csiga, legyen az sós vagy édes, nagy kedvenc nálunk. Nemcsak a gyerekek szeretik, hanem én is, mert annyira gyorsan elkészül és szinte bármi, otthon fellelhető dolog beletölthető. Íme néhány bevált csiga recept, plusz néhány töltelék ötlet.
A tésztának egy alapreceptet használok fél kg fehér liszt (de gyakran sütöm 2/3 fehér, 1/3 teljeskiőrlésű liszt variációban is), 1 csomag élesztő, amit felfuttatok langyos vízben és egy fél dl olaj (olíva, napraforgó) vagy egyéb zsiradék (vaj). A recept tulajdonképpen itt válik el két irányba, attól függően, hogy édes vagy sós töltelék kerül a csigába. Ez a tészta egy teljesen tej- és tojásmentes variáció (kivéve, ha vajat használok zsiradéknak), de számos receptben kerül bele tej és tojás is. Ez utóbbinál kedvencünk Szabi, a pék receptje, amelyet megtaláltok a Labi, az erdő pékje című mese-szakácskönyvben is.
Ha édes töltelék kerül bele, akkor a fél kg liszthez adok még 5 evőkanál cukrot, 10 dkg szobahőmérsékletű, lágyabb vajat, majd beleöntöm a felfuttatott élesztőt és gyúrni kezdem, ha túl lágy, akkor egy kis lisztet, ha túl száraz egy kis langyos vizet adok hozzá. Jól átgyúrom és pihentetem legalább 1 órát. Miután megkelt a tészta, lisztezett deszkán kinyújtom és rákenem a tölteléket majd feltekerem, felvágom csiga formákra és 30 perc alatt 150 fokon megsütöm.
Édes töltelékek
Kakaós csiga töltelék: 10 dkg vajat felolvasztok, majd adok hozzá 4 evőkanál cukrot és 2 evőkanál holland kakaóport (akár egy kis keserű csokit is szoktam mellé tenni), ízlésünktől függ, hogy kissé keserűbb vagy édesebb legyen a csiga.
Diós csiga töltelék: a darált diót egy pici tejjel felfőzöm, mézzel édesítem, amikor már nem forró, de nem is hűlt ki teljesen, akkor kenem a tésztára. Aki szereti, amikor a diót főzi, tehet bele egy kis mazsolát is.
Mákos csiga töltelék: a bejglibe töltendő mákhoz hasonlóan, a mákot egy kis tejben felfőzöm, cukorral vagy mézzel édesítem.
Kedvenc édes töltelékeink még a fahéjas, a mazsolás-pisztáciás-málnás (itt liofilizált málnát használok, aminek már nincs víztartalma vagy akár málna lekvárt) és a csokis-mogyorós változat.
Sós töltelékek
Ha sós töltelék kerül bele, akkor a fél kg liszthez adok még 2 nagy csipet sót, fél dl olajat (napraforgó, olíva olajat), majd beleöntöm a felfuttatott élesztőt és gyúrni kezdem. Ha túl lágy, akkor egy kis lisztet, ha túl száraz egy kis langyos vizet adok hozzá. A töltelék ízvilágához kapcsolódó fűszereket a tésztába is szoktam gyúrni, például a pizzásnál oregánót és bazsalikomot. Jól átgyúrom, és pihentetem legalább 1 órát. Miután megkelt, lisztezett deszkán kinyújtom és rákenem a tölteléket majd feltekerem, felvágom csiga formákra és 30 perc alatt 150 fokon megsütöm.
Pizzás csiga: Amikor kinyújtom a tésztát meglocsolom olíva olajjal rákenek sűrített paradicsomot, teszek bele pizza fűszereket (oregánó, bazsalikom, kakukkfű), egy ecset segítségével jól szétkenem a tésztán. Lehet még bele tenni felvágott, aszalt paradicsomot, apró kockára vágott, pirított cukkinit, kukoricát, sonkát, de ha csak a paradicsomos szószra reszelt sajtot és egy kis parmezánt szórunk, úgyis nagyon finom. Sajtimádók még a csigák tetejére is reszelhetnek pluszban sajtot.
Spenótos-juhtúrós csiga:
2 nagy marék spenótot megdinsztelek egy kis olajon, sót, borsot és aprított vagy átnyomott foghagymát adok hozzá, amikor a spenót kihűlt, apróra vágom és összekeverem 10 dkg juhtúróval, de lehet tehéntúró is. Arra kell figyelni, hogy a juhtúró eleve sós, akkor kevesebb só kell a spenóthoz is. Ennek a tetejére is szórhatunk sajtot.
Ha sós, akkor még imádjuk a krémsajtos-pesztóst és a túrós-medvehagymás verziót is.
Ha még a tészta kelését sincs időnk megvárni, mert gyorsan kell valami vendégváró falat, akkor boltban kapható leveles tésztával is működik bármelyik töltelék.
További extra csigák itt (vaníliapudingos-mazsolás Borbás Marcsitól) és itt (vegán, kókuszos-kardamomos Zizi Konyhájából).