A fényművészet a gyerekeket is ámulatba ejti – Phantom Vision a LAM-ban

Szponzorált tartalom
Light Art Museum – Phantom Vision című kiállítás

Light Art Museum – Phantom Vision című kiállítás – Ólafur Elíasson: Eye See You, 2016

Ősz óta látogatható a Light Art Museum harmadik, Phantom Vision című kiállítása, amely az érzékelésünk határait, az álomról és a valóságról, valamint a hallucináció és agyunk mélyebb rétegeiben rejlő gondolatokat éppen úgy felvett a nézőben, mint a klímatudatosság, illetve a modern tudomány és művészet határainak kérdéseit. (x)

Természetesen a gyerekek számára, a kisebbtől a nagyobbig sokkal egyszerűbb megfejtései vannak, de ezzel nincs is semmi baj, sőt kifejezetten érdekes volt a gyerekek szemszögéből is megnézni a kiállított alkotásokat, anélkül, hogy ők tudták volna, hogy pl. egy elismert, kortárs művészetben sztárnak számító alkotóról van-e szó vagy éppen egy közel 100 éves fényművészeti installációról. A gyerekek még szabadabban játszanak a fénnyel, bár a nagyobbak számára, akik már hallottak a fák közötti kommunikációról vagy éppen a klímaváltozás hatásairól, már abszolút átjött több alkotás üzenete is.

Szauder Dávid: Modulator V3 (parafrázis Moholy-Nagy László Világítókellék elektromos színpadra című művéhez), 2022

Izgalmas volt látni azt is, hogy mennyire megfogta őket akár Kepes György vagy éppen Moholy-Nagy László alkotása, melyet Szauder Dávid gondolt újra mintegy 90 évvel később.

Katona Kati: Immensia

Katona Kati: Immensia, 2024

A Hold utcai Vásárcsarnokot uraló „zeppelin” Katona Kati Immensia immerzív vetítését rejti. Egy végtelen térbe utaztatja a nézőt, amit a gyerekek a hűha érzéssel nyugtáztak, minden bizonnyal számukra is felejthetetlen élmény lett. Simán lefeküdtek a szintén visszatükröződő padlóra is, és innen-onnan nézték, próbálták megfejteni, mit is látnak pontosan vagy éppen csak belefeledkeztek a látványba.

Szintén elvarázsolta őket Guillaume Marmin Oh Lord című alkotása, amely több mint egy évszázadnyi Napról készült fényképet használ fel, a ’30-as évek első, fekete-fehér kísérleti fotóitól a NASA csúcstechnológiájú, nagy felbontású felvételéig.

Randomroutines művészcsoport (Kaszás Tamás és Kristóf Krisztián) Gyülevész (harmadik változat), 2024

Yasuhiro Chida felnőtteket is rabul ejtő Annalemma című művét a gyerekek is ámulattal nézték. A teret betöltő milliónyi apró fénycsík és fénypont a háromdimenziós tér másfajta érzékelését teszi lehetővé. A fénycsíkok egyre sűrűsödnek, míg hirtelen felvillan a teljes teret betöltő fény és látjuk, hogy tulajdonképpen egy hálózatról van szó.

Szintén megfogta őket például Noemi Schipfer képzőművész és Takami Nakamoto fény- és hangművész által alapított NONOTAK duó meditatív hangulatú, immerzív installációja, amely arra tesz kísérletet, hogy a fény segítségével idézze meg az óceán szemlélésének hangulatát vagy Ólafur Elíasson Eye See You munkája, amelyben a fényjáték és a visszatükröződések tetszettek nekik.

Guillaume Marmin: Oh Lord, 2023

A kiállítás rendkívül intenzív élmény a felnőttek számára is. A gyerekeknek is lehetetlen egyszerre befogadni a közel 40 installációt, ezért érdemes néhány témát és termet kiválasztani és azok mentén haladva felfedezni a kiállítást és „kóstolgatni” a fényművészetet. Bár többször találkoztak hasonló élményekkel különböző fényfesztiválokon, de egyszerre ennyi alkotással még nem. Nagyon jó volt látni, hogy milyen „jó viszonyban” vannak a fénnyel és igenis mozgatja az agyukat és a kíváncsiságukat egy-egy installáció „működése” vagy éppen mélyebb tartalma.

 

Néhány hasznos információ

  • A Light Art Museum diákokat, iskolai csoportokat is szívesen lát, sőt múzeumpedagógiai programokkal is várják őket.
  • A múzeumban szekrényekbe tudjátok letenni a táskákat, a pulóvereket, fázósabbaknak a kabátot érdemes bevinni, mert a műemlék épületben elég hűvös van az őszi-téli időszakban.
  • A kiállításra nincs korosztályi megkötés, kisebb gyerekeket is lehet vinni, a kiállítás 4 éves korig ingyenes. A mi csapatunkban a legkisebb gyerek 6 éves volt, kb. ez az a korosztály, aki bár hamar elfárad, de már tudja élvezni a kiállítás több elemét, kérdez és beszélget róla.
  • A gyerekjegy 5-12 éves kor között elérhető, illetve kapható családi jegy is. Jegyárak és jegyvásárlás itt.
  • Az épületben található ajándékbolt könyvekkel és LAM-os sapkákkal, pulcsikkal, pólókkal.
  • Az épület babakocsival is járható, van benne lift, viszont a „zeppelin” (Katona Kati vetítése) babakocsival nem megközelíthető.
  • NYITVATARTÁS: minden nap 10:00-22:00
  • HELYSZÍN: 1054 Budapest Hold utca 13.
  • Parkolni a környékbeli utcákban lehet, de még hétvégén is kevés a hely, hétköznap pedig 22 óráig fizetős a parkolás. Érdemesebb a tömegközlekedést választani.

Weboldal: LAM: Phantom Vision – új fényművészeti kiállítás
Facebook: LAM Budapest – Facebook

(Fotó: Minimatiné)