12 remek időszaki kiállítás, amit ne hagyj ki ezen a nyáron
Utazás különböző történelmi korszakokba és városokba, a fényképezés történetébe, a divat világába. Rengeteg történet, emberi sors, szubkultúra… 12 kiállítás a nyári szünetre felnőtteknek és nagyobb gyerekeknek.
Kis magyar kockológia. A modernitás hajlékai a Kádár-korszakban – Ludwig Múzeum, augusztus 20-ig
A kiállítás alapgondolata egy mindannyiunk számára ismerős, csaknem hétköznapi építészeti jelenség, a jellegzetes kockaház (sátortetős kockaház, ún. Kádár-kocka) mint a modernizáció kifejeződésének megjelenítése. A magyarországi szocreál utáni műépítészet által lenézett mostohagyermek a múlt század legmaradandóbb építészeti formájának bizonyult. A sátortetős kockaház a házgyári lakás ikerpárja; a létező szocializmus lakásépítésének két karakteres szereplője egymás nélkül elképzelhetetlen. Bárhogyan is viszonyulunk a kockaházhoz, az épített kulturális örökségünk része. Részletek itt.
Dívák & Ikonok – Magyar Zene Háza, szeptember 15-ig
Rihanna, Björk, Whitney Houston, Janelle Monáe, Tina Turner, Cher, Marilyn Monroe, Maria Callas, Edith Piaf, Ingrid Bergman és még sok más meghatározó előadóművész személyes történetén – és eredeti fellépőruháin, jelmezein – keresztül a dívák rendkívüli erejét és kreativitását mutatja be a Zene Háza új időszaki tárlata, a Dívák & Ikonok című kiállítás. Részletek itt.
Kertész / Kópiák és A felejtés csele (André Kertész kiállítások) – Magyar Nemzeti Múzeum szeptember 22-éig és Capa Központ szeptember 1-ig
A Magyar Nemzeti Múzeumban, illetve a Capa Központban is érdemes megnézni az André Kertészhez kapcsolódó kiállításokat, amelyek keretbe foglalják a művész életművét. A Magyar Nemzeti Múzeum Kertész/ Kópiák kiállítása a művész 1925 előtti képeiből válogat, közben a fényképezés filozófiai kérdéseit is feszegeti, mindezt elgondolkodtató installációkkal kiegészítve, illetve kertmozis programokkal és előadásokkal. A felejtés csele pedig élete utolsó időszakában készült polaroidjaiba, felesége halála utáni gyászfeldolgozásába enged betekintést. Részletek itt és itt.
Magyar menyasszony – Magyar Nemzeti Múzeum, augusztus 25-ig
A Magyar Menyasszony című kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum nagyszabású új időszaki kiállításban több száz ismert és ismeretlen nő története elevenedik meg: féltve őrzött ruháik, kellékeik, szerelmes leveleik, mind a női szerepek és az esküvőhöz, házassághoz fűződő viszony változásáról mesélnek. Részletek itt.
Kertész, Moholy-Nagy, Capa… – Szépművészeti Múzeum, augusztus 25-ig
Az Amerikai Egyesült Államokba kivándorolt magyar származású fotográfusok munkái első alkalommal láthatók átfogó kiállításon Magyarországon. A Virginia Museum of Fine Artsszal együttműködésben megvalósuló, több mint 30 fotóművész, köztük André Kertész, Moholy-Nagy László, Martin Munkácsi és Robert Capa műveit bemutató tárlat a rendkívül gazdag amerikai-magyar fotográfiai örökséggel ismerteti meg a nézőket. Részletek itt.
A bábu megszólal. Anna Margit (1913–1991) életmű-kiállítása – Magyar Nemzeti Galéria, szeptember 1-ig
A 20. századi magyar festészet egyik kiemelkedő alakjának, Anna Margitnak az életművét mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria. A nagyszabású, kétszázhúsz műalkotást – festményeket és grafikákat – felvonultató kiállítás minden korábbinál teljesebb képet ad a 20. század legnehezebb periódusait megélő alkotóról. Részletek itt.
5 időszaki kiállítás 1 jegy áráért – Budapest Történeti Múzeum és tagintézményei
A Budapesti Történeti Múzeum összes tagintézménye új időszaki kiállítással várja a nyáron látogatóit. Mindezeket már egyetlen jegy megvásárlásával is megnézhetjük, ha beszerezzük a BTM+ jegyet. Ismerkedj meg múzeum képzőművészeti gyűjteményével a BTM Vármúzeumban! Ünnepeld velük a BTM Aquincumi Múzeum fennállásának 130. évfordulóját két új kiállításuk megtekintésével! És ismerkedj meg a boszorkányüldözés vagy éppen a mesterséges fények történetével a BTM Budapest Galériában és a BTM Kiscelli Múzeumban! Részletek itt.
Álmomban óriások közt jártam – Deák17 Galéria, szeptember 6-ig
Az ember nem csak gyermekként igényli a valóságon túli létezők, a mesék, álmok, mítoszok, fantasyk szürreális világát. A szürrealizmus születésének 100. évfordulójára is emlékezve, a Kacsuk Péter magángyűjteményéből válogató kiállításban kortárs fiatal alkotók hatalmas méretű vizionárius munkái és olyan óriások közt járhatunk, mint El Kazovszkij vagy Földi Péter. Részletek itt.
Az örök fiatalság balladája – Mai Manó Ház, augusztus 18-ig
Martin Wanda (1991) és Martin Gábor (1953) dokumentumképeit több mint 40 év választja el és majdnem kétezer kilométer. Mégis mindkettő szinte ugyanarról mutat be érzékeny társadalomábrázolást, még ha egy szűk szubkulturális közegben is. Részletek itt.
Burger Barna: meg nem írt képeslapok – Petőfi irodalmi Múzeum udvara, december 15-ig
Tizenkilenc város Európában, ahogy Burger Barna szemén keresztül látjuk, és tizenkilenc szövegrészlet a fotóművész barátai tollából. A fényképek és a hozzájuk írt novellák dialógusából, a látvánnyá tett pillanatok és a nyelv szilánkjainak kaleidoszkópszerű játékából épül fel a 2017-ben elhunyt fotóművész, Burger Barna A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című utolsó munkája. Részletek itt.
Dresszkód: art deco – Ráth-villa, 2025. január 12.
Új fejezetéhez érkezett az Iparművészeti Múzeum legnépszerűbb kiállítás-sorozata, a Dresszkód. Éppen csak száz évet lépünk vissza az időben: a világháború idején munkába álltak a nők, a húszas évekre pedig teljesen megváltozott a társadalmi helyzetük. Megjelent az önálló, modern, önmagáról gondoskodni tudó és akaró nő. A Dresszkód: art deco című kiállítás az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében őrzött ruhák és viseletkiegészítők segítségével a két világháború közötti női divatot és a megváltozott életmódot kívánja bemutatni. Részletek itt.